W jakiej formie można uiścić opłaty sądowe w sprawach cywilnych?

Opłaty sądowe uiszcza się w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący dochodów sądu (wykaz numerów rachunków dochodów budżetowych sądów powszechnych znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ? www.ms.gov.pl), w którym składane jest pismo podlegające opłacie albo w formie wpłaty gotówkowej, bezpośrednio w kasie sądu lub w formie znaczków sądowych o odpowiedniej wartości (ale tylko w przypadku jeśli wysokość opłaty sądowej nie przekracza 1 500 zł).

Jakim wkładem pieniężnym muszę dysponować by założyć, zgodnie z obowiązującym prawem, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zgodnie z przepisem art. 154 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.) kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5 000 zł. Jest to minimalna granica, której przekroczyć nie można; nie ma natomiast żadnych ograniczeń w ustalaniu maksymalnej wysokości kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak dokonać zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zgodnie z przepisem art. 157 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.)  umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.Z kolei przepis art. 77 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że uzupełnienie lub zmiana umowy (w tym również umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa (np.

Czy sam nakaz zapłaty wystarczy, by komornik skutecznie wyegzekwował moją wierzytelność?

Nie. Aby komornik mógł podjąć jakiekolwiek czynności zmierzające do wyegzekwowania długu trzeba złożyć u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, w którym wierzyciel musi wskazać świadczenie, które ma być spełnione (egzekucja wierzytelności) oraz sposób egzekucji (np. z ruchomości, z nieruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego).

Zapomniałem uiścić opłatę sądową przy wnoszeniu o pozwu o zapłatę. Co w tej sytuacji zrobi sąd?

Zgodnie z przepisem art. 10 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398 ze zm.), przy założeniu, że nie stronie nie przysługuje zwolnienie z kosztów sądowych, opłatę należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie (w tym przypadku pozwu).Przepis art.

Strony