Zapomniałem uiścić opłatę sądową przy wnoszeniu o pozwu o zapłatę. Co w tej sytuacji zrobi sąd? | Kancelaria Radców Prawnych Klatka i Partnerzy Katowice

Zapomniałem uiścić opłatę sądową przy wnoszeniu o pozwu o zapłatę. Co w tej sytuacji zrobi sąd?

Zgodnie z przepisem art. 10 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398 ze zm.), przy założeniu, że nie stronie nie przysługuje zwolnienie z kosztów sądowych, opłatę należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie (w tym przypadku pozwu).Przepis art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi z kolei, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.Nieuiszczenie stosownej opłaty stanowi brak formalny pisma procesowego, powodujący bezczynność sądu do czasu jego uzupełnienia w trybie przepisu art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego. Oznacza to, że przewodniczący sądu wezwie stronę - pod rygorem zwrócenia pisma, do jego opłacenia w terminie tygodniowym. Uiszczenie stosownej opłaty w terminie spowoduje, że pozew wywoła skutki już od chwili jego wniesienia.Pamiętać należy, że pismo zwrócone (pozew) nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z jego wniesieniem do sądu.

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym ekspertem

/
/

Udostępnij

Skomentuj

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.