Z jakiego rzędu kosztami sądowymi muszę się liczyć wnosząc pozew do sądu? | Kancelaria Radców Prawnych Klatka i Partnerzy Katowice

Z jakiego rzędu kosztami sądowymi muszę się liczyć wnosząc pozew do sądu?

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398 ze zm.) pozew o zapłatę kwoty pieniężnej podlega opłacie sądowej, którą należy uiścić już przy wniesieniu tegoż pozwu do sądu.Ponieważ spór sądowy dotyczył będzie praw majątkowych (wierzytelność pieniężna w wysokości 54 000 zł) opłata sądowa od pozwu będzie stosunkowa, a jej wysokość stanowić będzie 5% wartości przedmiotu sporu (która w tym przypadku wynosi 54 000 zł).Tak więc przy wniesieniu pozwu o zapłatę kwoty 54 000 zł należy uiścić stosunkową opłatę sądową w wysokości 2 700 zł.W przypadku, gdyby pozew składany był w postępowaniu nakazowym pobiera się czwartą część stosunkowej opłaty sądowej, czyli w tym przypadku675 zł.

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym ekspertem

/
/

Udostępnij

Skomentuj

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

Kategorie