Radca Prawny | Kancelaria Radców Prawnych Klatka i Partnerzy Katowice

Kiedy osoba fizyczna nabywa pełną zdolność do czynności prawnych?

Zgodnie z przepisem art. 11 Kodeksu cywilnego pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Z kolei pełnoletnim jest ten, kto ukończył lat osiemnaście.Zgodnie z przepisem art. 112 Kodeksu cywilnego termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.Oznacza to, że np.

Czy kandydat na członka zarządu w spółce akcyjnej musi spełniać jakieś określone warunki?

Członkiem zarządu (ale również rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatorem) spółki kapitałowej, a więc i spółki akcyjnej, zgodnie z przepisem art. 18 § 1 Kodeksu spółek handlowych może być tylko osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości, którą z nielicznymi wyjątkami uzyskuje się po ukończeniu osiemnastu lat.

Jaki sąd będzie właściwy rzeczowo do rozpoznania mojego pozwu o zapłatę kwoty 93 504zł?

Prowadzę działalność gospodarczą. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, na zlecenie której wykonałem pewną usługę uchyla się od zapłaty przysługującego mi wynagrodzenia. Kwota jest poważna ? to aż 93 504 zł! Jaki sąd będzie właściwy rzeczowo do rozpoznania mojego pozwu o zapłatę tej kwoty?

Zgodnie z przepisem art. 16 Kodeksu postępowania cywilnego sądy rejonowe rozpoznają wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych.

Chcę złożyć pozew o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprzecznej z ustawą. Jakie muszę ponieść koszty sądowe z tego tytułu?

Za wniesienie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników, zgodnie z przepisem art. 29 pkt 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pobiera się opłatę stałą w wysokości 2 000 zł.Opłatę należy wnieść w formie bezgotówkowej bezpośrednio na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu bądź gotówką w kasie właściwego sądu. Opłaty tej nie można uiścić znakami opłaty sądowej.

Gdzie należy się zgłosić, by otrzymać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

Informację z Krajowego Rejestru Karnego (w tym tzw. zaświadczenie o niekaralności) można uzyskać:
w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego, którego siedziba znajduje się w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 100, 00-454 Warszawa, lub
w Punktach Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego przy sądach powszechnych na terenie kraju. Wykaz Punktów Informacyjnych KRK znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem http://www.ms.gov.pl/krk/krk.php. Na tej stronie dostępne też są wszelkie niezbędne formularze.

Jestem niezadowolony z rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego i chciałbym wnieść apelację od wyroku. Ile ma czasu na przygotowanie apelacji i do jakiego sądu muszę ją skierować?

Tę kwestię w całości reguluje przepis art. 369 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok (w tym przypadku do Sądu Okręgowego), w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej (stronie która zamierza składać apelację) wyroku z uzasadnieniem.Co wymaga podkreślenia ?

W spółce akcyjnej zmienił się skład zarządu. Ile mamy czasu na zawiadomienie sądu rejestrowego o zaistniałej zmianie?

Z zasady wyrażonej w przepisie art. 22 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t. j. Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.) wynika, że podmiot wpisany do rejestru ma 7 dni na złożenie wniosku do sądu rejestrowego, licząc od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu ? w tym przypadku od dnia podjęcia uchwały w przedmiocie wyboru nowego członka zarządu spółki.

W jakiej formie można uiścić opłaty sądowe w sprawach cywilnych?

Opłaty sądowe uiszcza się w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący dochodów sądu (wykaz numerów rachunków dochodów budżetowych sądów powszechnych znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ? www.ms.gov.pl), w którym składane jest pismo podlegające opłacie albo w formie wpłaty gotówkowej, bezpośrednio w kasie sądu lub w formie znaczków sądowych o odpowiedniej wartości (ale tylko w przypadku jeśli wysokość opłaty sądowej nie przekracza 1 500 zł).

Strony